Kuchyňské osvětlení - tipy a triky


Jak jsme se již zmínili v předchozím článku, osvětlení v kuchyni by mělo být nedílnou součástí návrhu. Myšlenku spoléhat se výhradně na jeden centrální lustr byste měli raději zapomenout, jsou zde elegantnější cesty jak osvítit kuchyň.

Pojďme si tedy na to osvětlení do kuchyně trochu posvítit.
"Osvětlení je často tou poslední věcí která je při návrhu (kuchyňského) designu brána v potaz, a tou první která je z rozpočtu vyškrtnuta" tvrdí Randall Whitehead, americký designér a autor mnnoha knih o osvětlení interiérů.
Jde o to, že kuchyň naplno využijete pouze v případě když v ní dobře uvidíte.

Dalším argumentem pro samostatné osvětlení kuchyně je fakt, že plně osvětlná kuchyň vypadá lépe, vy se v ní pak cítíte lépe a vaření jde pak snadněji.
Zkrátka a dobře, aby kuchyň fungovala nejlépe, musí být dobře osvětlena. Design kuchyňského osvětlení však zahrnuje více než jen několik rozmístěných lamp. Dobře navržený design kuchyně spojí osvětlení s architektonickými a dekorativními prvky celé kuchyně.

Vyhněte se oslnění


Když se vrátím opět k myšlence osvětlení celé kuchyně jedním centrálním lustrem, tak tuto myšlenku Whitehead nazývá "Světelná bomba", která vizuálně přebije cokoli dalšího.
"Mnoho lidí na to jde špatně, a skončí s tím že mají některé oblasti přesvětleny a jinde mají stíny" říká Max Isley, cerifikovaný kuchyňský designér a člen představenstva americké NKBA - National Kitchen and Bath Association (Asociace pro kuchyně a koupelny).

Plánujte osvětlení do vrstev


Jak jsem již zmiňoval, žádná varianta s jedním centrálním osvětlením není schopna zajistit kuchyni dostatečné osvětlení. Dobré osvětlení zahrnuje a spojuje čtyři typy osvětlení. A proto až budete vaší budoucí kuchyň plánovat, vezměte v úvahu tyto čtyři typy osvětlení:

Pracovní osvětlení


Tento typ osvětlení je základním kamenem celého systému světla. Je to ten typ který používáte při krájení zeleniny a čtení receptů. Ideální umístění takovýchto zdrojů světla je pod úrovní očí a sučasně nad pracovní plochou. Světlo tohoto typu bývá často umísťováno pod poličkami a bývá nejčastěji používáno. Pokud do kuchyňské linky plánujete zahrnout i spíž, tak nezapomeňte umístit světlo i do ní.

Pracovní osvětlení nad kuchyňskou linkou

 

Obecné osvětlení


Tento typ osvětlení vytáří teplé světlo které zalévá celou místnost, utlumuje stíny a pomáhá lidem cítit se v kuchyni příjemně. Tento typ osvětlení se umisťuje mezi poličky a strop, a je směrován směrem ke stropu. Ze všech typů osvětlení je tento přehlížen nejvíce.

Obecné osvětlení kuchyně

 

Zdůrazňující osvětlení


Zdůrazňující osvětlení dává kuchyni hloubku. Jako příklad může sloužit osvětlení uvnitř poliček s vystaveným porcelánem, stříbrnými talířemi, stejně tak jako osvětlení pro zdůraznění uměleckých prvků. Dalo by se tedy říci že toto osvětlení vytahuje na povrch osobnost kuchyně.

Zdůrazňující osvětlení do kuchyně

 

A na konec - Dekorativní osvětlení


Whitehead toto osvětlení rád nazývá architektonické klenotnictví, toto dodává celému místu jiskru. Sem patří různé starožitné lampičky a vůbec věci které dodávají oné kuchyni nádech jedinečnosti.

Dekorativní kuchyňské osvětlení

 

Ztlumte světla


Jako v každém jiném pokoji v domě se i do kuchyně hodí možnost ztlumit světla. Když vaříte nebo uklízíte, tak Vám ostré světlo rozhodně pomůže. Na druhou stranu k rozhovoru u skleničky vína nad rozjedeným lososem je lepší ztlumit trochu světla a nechat rozhovor plynout. Jsem si jistý že se Vám tak bude mluvit pohodlněji a večer příjemně uplyne.
Avšak jeden regulátor světlosti pro celou kuchyň však zázraky nezpůsobí. Ujistěte se že máte reguátor na každý typ osvětlení, tzn. ideálně by měly být regulátory čtyři.

Zkuste se poradit s designérem osvětlení


Ideální by pro vás bylo přidat si do týmu návrhářů Vaší kuchyně i člověka co se vyzná v osvětlení. Je škoda že nejsme v Americe, tam je celá asociace co se tímto oborem zabývá (www.iald.org). Odborník na osvětlení by prostudoval jak bude kuchyně rozložena, pozkoumal jednotlivé elementy jejího designu, výšku stropů a typy povrchů a poté by Vám doporučil kde a jak ideálně umístit jednotlivá světla. V čechách sice podobně specializovanou asociaci nemáme ale s tím si nelamte hlavu, naši architekti vám s návrhem osvětlení rádi pomohou, mají s návrhy kuchyňských interiérů dlouhodobé zkušenosti.

Plánujte dopředu

K osvětlení kuchyňského interiéru ještě jedna poslední poznámka od pana Whiteheada: "Ikdyž nemáte v rozpočtu dostatek zdrojů na konkrétní lampy nebo lustr, alespoň počítejte se svorkovými skříněmi(při montáži)" říká. Ta samotná koncová světla či lustry mohou být pořízena a nainstalována později ale bez zázemí se neobejdete.


Doufáme že Vám toto pokračování série článků na téma kuchyň a jak na ni poradil. Pokud máte nějaká přání na další články neváhejte a pošlete svá přání na odkazy ( zavináč ) interiery-radys.cz a my Vám rádi vyhovíme.

Tým Interiérů Radýs s.r.o.
Skříně Radýs v Praze:

Skříně Nusle:

Praha 4

Praha 4 Nusle
Křesomyslova 284/23
mobil.: 775 306 042
Otevírací doba