Rozvržení Kuchyně


Vaše kuchyň může mít ty nejkrásnější skříňky na trhu dostupné, hi-tech kuchyňské spotřebiče a high-end povrchy, avšak pokud rozvržení kuchyně neodpovídá potřebám a životnímu stylu majitele bytu, tak ten lesk a krása nemají žádnou cenu. Jak tedy efektivně naplánovat schéma kuchyně tak aby vyhovovala vašim potřebám a současně využila dostupný prostor?

Kuchyň jako pracovna

Když plánujete předělat kuchyň, doporučujeme důkladně promyslet využití dostupného prostoru. O tomto jsme již mluvili v předchozím článku o designu kuchyní

"Rozhovor (s klienty) prvně směřujeme na styl vaření a vlastnosti kuchyňských spotřebičů které budou chtít" říká Sara Ann Busby, majitelka Sara Busby Designs. "Ptáme se, zda chtějí pustit hosty do kuchyně k vaření, nebo zda chtějí aby hosté seděli na druhé straně kuchyňského baru, kde si s nimi mohou při vaření povídat, a podobné otázky"

Jak má kuchyň fungovat je velmi osobní otázka, proto jistě pochopíte že takovouto i další otázky je velmi inteligentní si položit.

Odpovídá kuchyň pravidlům?

Je sice pravda, že dvě kuchyně nejsou stejné, jsou zde určité základní znaky a pravidla která se vztahují ke kterékoli kuchyni. Americká asociace kuchyní a koupelen (NKBA) vypracovala seznam 31 pravidel (či spíše doporučení) pro efektivní využití prostoru kuchyně či koupelny. Pro kuchyně pouze s jedním dřezem NKBA například doporučuje umístit dřez vedle nebo naproti sporáku (plotně) a ledničce. Dřez by pak měl být obklopen 60 cm odkládacího prostoru k jedné straně a alespoň 45 cm na straně druhé. Když bychom pak probírali umístění myčku nádobí, tak její nejbližší roh by měl být do 90 cm od dřezu, tato pravidla mají již ozkoušená časem a pomáhají zpříjemnit používání kuchyně.

Pravidla která NKBA postupem času a zkušeností vypracovala pro Vás budeme postupem času překládat.

Trojůhelníkový design versus pracovna

Tradiční kuchyňský design využívá trojůhelníkové uspořádání, ve kterém jsou sporák, lednička a dřez v rozích pomyslného trojůhelníka. Tímto uspořádáním ušetříte mnoho kroků který byste musela v kuchyni udělat, neboť tyto tři prvky kuchyně používáte nejvíce a jsou-li uspořádány do trojůhelníku, stačí se mezi nimi otáčet.

"Rozhodně jsme do tohoto přidali více spotřebičů" říká Busby. "Do kuchyně jsme přidali více kuchařů, takže (trojůhelníkové) uspořádání již není tolik relevantní."

Zatímco vyzkoušené a tradiční trojůhelníkové rozložení kuchyně je výborné pro některé designy kuchyně, kde bude vařit pouze jeden kuchař, pro větší a používanější kuchyně jsou zde jiné osvědčené designy. Takové kuchyně jsou poté rozloženy do jednotlivých pracovišť, obdobně jako učebna je rozdělena do katedry a jednotlivých lavic. S tímto přístupem jsou všechna standardizovaná pracoviště (prostor pro přípravu, vaření, odkládací prostor a prostor pro úklid celého pracoviště) stejně jako pracoviště specializovaná (pro pečení a konzervaci například) umístěna okolo větších spotřebičů, například okolo velkých sporáků, fritéz atd.

Kuchyňský design ve stylu ostrovů

Toto ostrůvky také postupně získávají na popularitě dodávají kuchyni více odkládacího prostoru, místa pro přípravu jídla a umožňují umístit do kuchyně neformální posezení.  Namísto ploché rozlohy kuchyňské linky, ostrůvky mívají často různou výšku, a je možné je lépe přizpůsobit účelu ostrůvku. Využití ostrůvkového rozložení kuchyně vám umožní do kuchyně umístit například více prostoru pro kuchařské knihy, chladničku na víno, a další možnosti. Každý ostrůvkový design by měl zahrnovat alespoň 110 cm volného prostoru okolo jednotlivých ostrůvků.

Keep it simple.

Proto, aby Vám kuchyň sloužila co nejlépe by měla být co nejlépe osvětlena. O tomto jsme se již zmínili ve článku Kuchyňské osvětlení. V tomto článku jsme zmínili že jsou čtyři druhy osvětlení - Pracovní, obecné, zdůrazňující a nakonec dekorativní osvětlení.  Zmínili jsme také myšlenku Randalla Whiteheada, známého amerického designéra a autora mnoha knih o osvětlení interiérů: "žádná varianta s jedním centrálním osvětlením není schopna zajistit kuchyni dostatečné osvětlení."

Tým Kuchyní Radýs.
Pokud byste chtěli, aby příští článek byl o tématu které Vás nejvíce zajímá, stačí napsat na odkazy (zavináč) interiery-radys.cz a my Vám rádi vyhovíme.


Skříně Radýs v Praze:

Skříně Nusle:

Praha 4

Praha 4 Nusle
Křesomyslova 284/23
mobil.: 775 306 042
Otevírací doba