Perfektní kuchyňská linka

aneb při hledání ideální kuchyňské linky nenechte kámen na kameni


Kamenné kuchyňské linky
mají styl a krásu která prolíná všemi styly a hranicemi. Ať už jste fanoušky tradičního kuchyňského designu, či máte rádi kuchyň ve stylu venkovském, nebo jste striktně pro funkční design moderní kuchyně, vždy vám kuchyňská linka z kamene má co nabídnout.

Repertoár kamenných kuchyňských linek je skutečně široký: Od různých vzhledů vápence, přes říční kámen, mramor a konečně jsou zde různé možnosti umělého kamene. Jistě si vyberete.

Kuchyňské linky z kamene jsou poslední dobou IN.

Kuchyňské osvětlení, volba typu skříněk, a podlaha je taky důležitá, avšak většina designérů se shoduje na tom že kuchyňská linka udává styl celé kuchyně. Jako materiál byl laminát byl postupně nahrazen žulou, křemenem a Corianem (thermoplastový materiál nahrazující kámen, vyvinutý firmou DuPont). Pokud má paní domu trochu exotičtější záliby, může se přiklonit k volbě kuchyňské linky z mastku, vápence nebo mramoru.

Trend však vane směrem ke kamenným linkám. V americe jsou kamenné kuchyňské linky trendové. Tam když se zeptáte někoho kdo staví novou kuchyni, a nebo renovuje kuchyň starou, Vám odpoví že by chtěli kuchyňskou linku ze kamennou, nikoli ze dřeva či laminátu.

Laminát již sice prošel testem času a zůstává spolehlivým matriálem a i trh si uvědomuje, že využití laminátu je ekonomická volba, neboť stojí v porovnání s kamenem několikrát méně. To že laminát patří stále mezi oblíbené materiály dokázala i firma Formica(www.formica.eu.com), která přinesla na trh nové a vylepšené řady laminátu. První řada pod názvem Etchings má vzhled vyleštěné žuly, druhá s názvem Honed má matný vzhled vyleštěného přírodního kamene.
Ani tyto inovace však nic nemění na faktu že kvality a přednosti kamenné kuchyňské linky nic nenahradí.

Žulové kuchyňské linky

Krása a trvanlivost žuly jsou hlavní důvody proč je tento materiál tak oblíbený. Žula se dováží z Číny, Indie, Ruska a Quebeku. A právě díky této dostupnosti je výběr barevných schémat téměř neomezený. Cena tohoto materiálu tedy odvisí od barvy a dostupnosti konkrétní textury dané žuly.

Žula je porézní materiál, a jako takový je potřeba o něj pravidelně pečovat. Frekvence, se kterou je potřeba se žule věnovat záleží na používanosti linky, nicméně jednou za čas je potřeba žulu napustit přípravky uzavírajícími póry, aby na lince nezůstávaly stopy a vydržela déle ve špičkovém stavu.

Žulová kuchyňská linka kterou si můžete objednat od Kuchyní radýs

 

Kuchyňské linky z křemene

Desky z přírodního křemene jsou složeny z více jak 90% sloučeniny křemíku s příměsí pryskyřice. Křemík jako takový je 10 krát tvrdší než žula, a dá se sehnat ve 43 barvách, včetně jedné která vypadá jako beton.
Křemenné desky jsou neporézní a mnohé z odstínů křemene mívají po instalaci desetiletou záruku kvality.

Dobrá zpráva pro ty, kterým nevyhovuje často barevně nesourodá žula, je že křemen je extrémně kompaktní bez výrazných změn barvy či textury.

Přestože křemen mívá na spojnicích svých jednotlivých textur rýhy, nepotřebuje žádnou povrchovou úpravu kromě pravidelného oplachu mýdlovou vodou.

Kuchyňská linka z přírodního křemene

 

Kuchyňské linky z mastku

Mastek jako materiál pro výrobu kuchyňských linek přišel do trendu obzvlášťě v severní americe, kde ho používají již zhruba 3 roky, přestože v Evropě je již tímto stylem používán několik desítek let.

Mastek se obdobně jako žula a křemen těží. Skládá se z hořčíku a křemíku s občasnou příměsí slídy. Co však na mastku přitahuje je jeho jemný a teplý vzhled a pocit na dotek.

Mastek je jako materiál, narozdíl od žuly celistvý (neporézní) a odolný bakteriím, nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu a je-li potřeba, můžete na něj položit i pánev přímo ze sporáku. Někteří dokonce zacházejí až tak daleko, že na přímo mastkové kuchyňské válí těsto.

Kuchyňskou linku z mastku využívají například i takové osobnosti jako je Martha Stewart, která mastkové kuchyňské linky má jak doma tak je prosadila i do svých kuchařských televizních show.
Mastek je dokonce tak odolný vůči chemikáliím a bakteriím že ho používají i některé laboratoře které si z něj nechaly zhotovit stolní desky.

Narozdíl od žuly a křemene mastek pro instalaci nepotřebuje žádné extra podpěry či vyztužení podlahy. Taktéž jeho povrchová udržba je velmi nenáročná, kromě prvního zhruba měsíce kdy doporučujeme pravidelně linku otírat minerálním olejem, jednak tím vynesete na povrch jeho krázu a jednak upevníte jeho odolnost do budoucna.
Z mastku se dají vyrobit taktéž i dřezy a podlaha, to však již záleží na projektu celého domu a zvoleném barevném designu.

Kuchyňská linka vytořená z přírodního mastku

 

Kuchyňské linky povšechně, aneb jaký materiál tedy vybrat?

Kuchyňskou linku z vápence nebo mramoru vyžaduje pouze malé procento kuchyňských designů, které tvoří high-end kuchyně.
Pro modernější designy se pak často používá žuly díku jejímu modernímu vzhledu.
Na druhou stranu pro klasičtější kuchyňský design většinou architekti volí křemen, díky výběru barev, nebo mastek díky jeho jemnému vzhledu.

Nezapomeňte že kuchyňská linka musí barevně a stylově zapadat do celkového designu kuchyně i celého bytu.
Nebojte se tedy poradit se zkušenými architekty, kteří vám pomohou s celkovým návrhem interiéru.

Tým Kuchyní radýs.
Skříně Radýs v Praze:

Skříně Nusle:

Praha 4

Praha 4 Nusle
Křesomyslova 284/23
mobil.: 775 306 042
Otevírací doba