Jak vybrat design kuchyně který Vám bude vyhovovat?


Když procházíte kuchyně v ukázkových domech, možná se vám stane to co se občas stává mě: do některého designu se zamiluju. Skvěle navržené skříňky, nádherně navržené dlaždičky i ten mramor vypadá nádherě... A v tu chvíli nedokážu zůstat nohama na zemi a přihlédnout k praktickým detailům.
Když to vezmeme kolem a kolem, krása se časem obnosí, ale funkčnost zůstane.
Pokud je tedy kuchyň ve Vašem novém domě rozvržena špatně, není tam dostatek odkládací plochy nebo poliček, tak ji budete nenávidět každý den co v ní vaříte, ikdyž vypadá fantasticky.

Prvním krokem při výběru správné kuchyně by mělo být podrobné prozkoumání kuchyně kterou používáte doposud. Čím přesněji dokážete popsat co na té stávající kuchyni milujete a nesnášíte, tím přesněji budete schopni popsat co musí v nové kuchyni nezbytně být, a čeho se vyvarovat. Například: máte v současné kuchyni dostatek místa na odkládání kastrolů a nádobí? Vejdete se pohodlně ke dřezu když připravujete jídlo k vaření? Musíte po kuchyni přecházet tam a sem když vyndaváte věci z ledničky do dřezu, připravujete jídlo nebo vyklízíte myčku?

Přetéká Vaše současná kuchyně nádobím protože jste již dávno naplnili její kapacitu? Jak obstála v testu času kuchyňská linka, nebylo by třeba moudré ji vybrat oděruvzdornou, nebo rovnou kamennou? Jak tím vším procházíte, buďte k sobě upřímní. 

Když pak máte před sebou seznam dobrých i špatných stránek současné kuchyně, zkuste si udělat podobnou studii i u kuchyní v těch modelových domech které jste již prošli nebo které máte domluveny. Když totiž zaměříte svůj pohled na funkčnost a přestanete vnímat estetiku, zjistíte že i kuchyně v ukázkových domech mají svoje plusy a mínusy, stejně jako ta vaše. A díky tomu že developeři staví mnoho domů najednou, tak velmi neradi přizpůsobují jednotlivé kuchyně na míru požadavků konkrétních klientů. Právě proto je potřeba rozhodnout se které plusy a mínusy jsou pro Vás tolerovatelné, se kterými budete schopna příštích deset let žít.

První, co bychom měli zkontrolovat, je prostor okolo kuchyňské linky.
Máte dostatečný prostor na vaření? A co když byste vařili s někým, nebo kdyby si manžel vařil vlastní večeři, dokázali byste se pak oba dva v kuchyni pohodlně pohybovat?
Je u dřezu dostatečné místo pro okapávač na nádobí, nebo ho musíte uklízet pokaždé když chcete vařit?

Nejlepší cesta jak tyto otázky co nejlépe odpovědět je pantomimicky si dané úkoly představit.
Nebojte se tedy například požádat manžela zda by se nezapojil do hry a uvařil si imaginární jídlo vedle vás. Pokud byste zjistili že si navzájem překážíte a musíte se k sobě tisknout  abyste se do kuchyňského prostoru vešli oba, pak je očividně kuchyň příliš malá. Při pantomimě se nestyďte, vždyť jde o to vybrat kuchyň která poté vydrží příštích 10 let, tak proč se do toho důkladně neponořit?

Když takto testujete design kuchyně, mějte prosím na paměti že vařit budete s reálnými kastroly, opravdovými ingrediencemi atd. To znamená že pokud je vzorová kuchyně vybavena i nádobím, neváhejte ho použít..

Rozložení jednotlivých prvků kuchyně


Standardní troubu doporučujeme umístit více po straně, pravděpodobně s ní totiž nebudete trávit tolik času jako s mikrovlnnou troubou. Mikrovlnku je naopak vhodné umístit do centra kuchyně, budete ji asi použivat více: například na rozmrazavání věcí z ledničky atd.. Myčku naopak doporučujeme umístit velmi blízko myčce a dřezu, abyste s nádobím nemusela chodit přes celou kuchyň, a ze stejného důvodu také blízko jídelnímu stolu.
Lednička by měla být blízko k sekci kde připravujete pokrmy a současně k poličce s nádobím. Toto umístění doporučujeme důkladně promyslet, protože většina kuchyní má ledničku v některém z rohů, čímž znesnadňuje práci a prodlužuje přípravu jednotlivých jídel.

Velikost odkládacího prostoru se liší od jednotlivce, ale základní představu byste měli mít již z pantomimy a rozboru své stávající kuchyně. Dáváme k zamyšlení, že je existují i možnosti volného zavěšení nejpoužívanějších hrnců a náčiní. Šetří Vám to tak čas tím že nemusíte otevírat šuplíky a také máte nejpoužívanější věci přímo na očích. Tyto ulehčení používají i závodní kuchyně tak proč se od nich nepoučit?

Vybrat ledničku pro Vaší kuchyň doporučujeme s přihlédnutím k tomu jak často chodíte nakupovat a na obvyhlé složení nákupu. Nakupujete-li velká množství ovoce, má lednička dostatečně velké přihrádky? Máte dostatečné množství místa v mrazáku například na maso, pizzy, zmrzliny atd?

Osvělení v kuchyni


Jedna část kuchyně je však často přehlížena, a to je osvětlení, a to z části kvůli tomu že ukázkové kuchyně navštěvujete přes den kdy je vše hezky nasvíceno od slunce. Zatímco v noci je přesně ten čas kdy potřebujete na vše dobře vidět. Jeden lustr nad jídelním stolem tedy dost často nestačí a bylo by vhodné popřemýšlet nad samostatným osvětlením kuchyně. Jsou lidé co preferují zářivky, jiní do  kuchyně preferují halogenová bodová světla, toto vážně záleží na vkusu a potřebě... Když už jsme u toho osvětlení, ne abyste zapomínali zhasnout v ledničce! :)

Osvětlení v kuchyni se často řeší zářivkami pod poličkami a nebo jsou kuchařky co preferují řádku lampiček ve stropě cílené na klíčové oblasti typu dřez, skříňka s nádobím, mikrovlnka a sporák (plotna).

Výběr kuchyňské linky


Co se týče stylů kuchyňské linky, tak většina kuchyňských designérů preferuje jednoduchý styl galerie. Tento styl má půdorys velkého U, kde linku s dřezem po stranách obklopují úložné plochy a poličky.
S postupným přechodem k neformálnosti a zrychlením životního stylu se poslední dobou rozmáhá trend zahrnovat jídelní prostor přímo do prostoru kuchyně. Tento trend vyhovuje zvláště vytíženým lidem kteří jedí sami a ve spěchu. Tomuto  designu kuchyňské linky fandí i desgnéři menších bytů kteří plánují byt pouze pro jednoho člověka.
Opět bychom se měli vrátit k poznámkám ohledně Vaší současné kuchyně. Jíte často sami, nebo máte rádi víkendové večeře s celou rodinou pohromadě?

Co se týče tvarů kuchyně tak jsou i jednotlivci kteří preferují kuchyňskou linku do tvaru L, kde se opačná část kratší čáti "elka" dá použít jako jídelní stůl. Tímto zkrácením linky však přicházíte o drahocenný prostor, díky čemuž se může stát že si v kuchyni budete s partnerem překážet. Nezapomeňte, každý styl kuchyňské linky má svoje plusy a mínusy, vybírat je tedy potřeba důkladně...


Tento článek byl o praktickém náhledu na design kuchyně přesto však praktičnost není jediným kritériem podle kterého byste měli soudit. I vzhled rozhoduje! Doufám že se však shodneme na tom že funkčnost je ten zdravý základ  na kterém, když je postavena elegance vzhledu, dělá divy.

Ohledně vzhledu však příště...
Váš Tým Kuchyní Radýs


Skříně Radýs v Praze:

Skříně Nusle:

Praha 4

Praha 4 Nusle
Křesomyslova 284/23
mobil.: 775 306 042
Otevírací doba