Abeceda kuchyňských spotřebičů


Jste také trochu zmateni šíří možností a nabídkou když přijde řada na výběr spotřebičů do Vaší budoucí kuchyně?
Máme pro Vás několik rad a tipů:

Základní myšlenka je najít takové kuchyňské spotřebiče které budou vyhovovat jak Vašemu životnímu stylu tak designu Vaší kuchyně. Tento úkol však může být velmi stresující pokud stojíte v prodejně a máte před sebou stovky různých modelů kuchyňských spotřebičů. Ješte více stresující se pak celá záležitost stane v okamžiku kdy si všimnete že mnoho spotřebičů vypadá na chlup stejně, liší se pouze výkonem nebo nějakou jinou vlastností.

Výběr spotřebičů do kuchyně

Každá kuchyň potřebuje několik základních spotřebičů, a to ledničku, případně kombinovanou s volně stojícím mrazákem, myčku na nádobí, sporák či plotnu a troubu či mikrovlnku. Bez těchto základů není kuchyň kuchyní.

Ledničky se dají sehnat ve třech konfiguracích, a to lednička se zabudovaným mrazákem, což je nejpoužívanější styl. Díky tomu se dá najít široké spektrum možností ze kterých si můžete vybrat.  Další možnost je pořídit si samostatný mrazák a na něj postavit ledničku. Této variantě se říká volně stojící kombinace. Tuto variantu využívá řada domácností a i toto je oblíbená metoda. Umožňuje totiž využít přednosti více značek. Například pokud víte že mrazáky od Electroluxu jsou špička ve své cenové kategorii, a současně víte, že ledničky od Gorenje mají vlastnosti které vám vyhovují, tak máte možnost tyto výhody zkombinovat. A konečně třetí možnost je plnohodnotný skříňový mrázák se skříňovou ledničkou.
Při rozmýšlení jakou konfiguraci vyberete doporučujeme vzít v potaz rozměry vaší současné ledničky a její vytíženost. Máte ve vaší současné ledničce dostatečný prostor na ovoce a zeleninu? Pokud si v ledničce chladíte nějaké nápoje, máte tam dostatečné místo? Otázek vás jistě napadne více, nebojte si je položit.

Když se pak podíváme na myčku do vaší kuchyně, tak doporučujeme zaměřit se na funkce které jednotlivá myčka poskytuje. Funkce které rozhodně doporučujeme jsou například časovač, který můžete nastavit tak, aby se nádobí umylo přes noc a ráno již bylo čisté a suché. Funkce typu úsporného režimu, poloviční náplně, úsporného mytí by se také mohly hodit.

Většina kuchyní obsahuje více než jen sporák a mikrovlnku. Dnešní mikrovlnky jsou všechno, jen ne jednoduché. Mikrovlnky které jsou dnes na trhu nabízejí možnost například grilu, ohřev horkým vzduchem, turbo pečení, dětskou pojistku a další funkce. I sporáků je široká škála, tradiční plynové, elektrické, sklokeramické a kombinované. Sklokeramické sporáky získaly v poslední době velkou skupinu uživatelů a i ony mají své půvaby. Na sklokeramické desce se vám nepřipeče jídlo. Tyto desky fungují tak že pomocí magnetické indukce vytvářejí elektrické proudy v samotném hrnci/pánci, která se tak rozpálí, zatímco samotná deska plotny zůstává chladná. Neříkáme že se na desce nikdy nic nepřipeče, stává se to však velmi méně.
Některé sporáky kombinují výhody více metod ohřevu, využívají tedy například dvě plotny na plynový ohřev a dvě indukční. Některé kuchyňské sporáky dokonce obsahují i mikrovlnku...

Dodatečné prvky do kuchyně

Dnešní kuchyňské spotřebiče mají lepší funkce než bývalo obvyklé. Kdysi byly mikrovlnky špička tehdejší technologie, a nyní je již má téměř každá domácnost. "Většina lidí je (mikrovlnné trouby) již dnes moc nepoužívá, proto je již dáváme více k okraji kuchyně." říká Sarah Ann Busby - viceprezident NKBA (Americká asociace kuchyní a koupelen) a majitelka Sarah Bugsby Designs v americkém Elk Rapids.
Mezi poslední hi-tech kuchyňské prvky patří například zahřívané šuplíky (například na předehřívání talířů...), chlazené skříně na víno, vestavěné kávovary a drtiče odpadu přímo vnořené do kuchyňské linky.

Vzhled spotřebičů

Poté co určíte vlastnosti které mají jednotlivé kuchyňské spotřebiče je potřeba rozhodnout se zda mají spotřebiče stát samostatně nebo jestli mají být vestavěné do kuchyňské linky.

Kuchyň - výběr povrchu

V posledních letech zajímá spotřebitele převážně povrch z leštěné nerezové oceli, což vyneslo cenu těchto výrobků nad standard. Někteří výrobci proto nabízejí povrchy alternetivní, povrchy které vypadají podobně jako nerez ocel, ale vyžadují méně péče a stojí o něco méně. Mezi alternativami se začínají prosazovat kuchyňské spotřebiče s povrchem z lakované mosazi.
Zatímco nerezová ocel je skělá pro moderní kuchyňský design, mosazný povrch se zase hodí pro kuchyň v tradičním vzhledu. Další možnost je výběr černého povrchu, který dokáže vytvořit elegantní vzhled a nestojí tolik.

Úspory energie

Jakmile je vše dokončeno, pak je správný čas prozkoumat kde se dá ušetřit energie. "Efektivní vuyžití energie se stává čím dál tím více důležité" říká Everrett Collier, prezident americké Národní asociace pro remodeling (NARI). Pan Collier doporučuje všem svým klientům kuchyňské spotřebiče oceněné hvězdou pro nízkou spotřebu, protože s jejich pomocí efektivně snížíte náklady na provoz kuchyně.
"(Množství ušetřených peněz) se liší výrobek od výrobku, nicméně s jejich pomocí ušetříte hodně peněz" Říká pan Collier. "Krása toho všeho spočívá v tom, že poté jediné co potřebujete hlídat když si jdete vybírat jsou nálepky na jednotlicých spotřebičích a rovnou vidíte kolik vám který ušetří."

Tým Interiérů radýs.


Skříně Radýs v Praze:

Skříně Nusle:

Praha 4

Praha 4 Nusle
Křesomyslova 284/23
mobil.: 775 306 042
Otevírací doba